Jacek Kaczmarski „Między nami. Wiersze zebrane”

Wyd. Prószyński i S-ka, 2017

W roku 2017 mija sześćdziesiąta rocznica urodzin Jacka Kaczmarskiego. Z tej okazji Wydawnictwo Prószyński i S-ka zaprezentowało najpełniejszy jak dotąd wybór tekstów Kaczmarskiego. Można powiedzieć pełną antologię jego twórczości. Chociaż niektóre teksty pominięto, to stało się tak jeszcze za zgodą samego poety. „Między nami” jest bowiem czwartym wydaniem zbioru, publikowanego w różnych wersjach od roku 1997 we współpracy z autorem.

Jak wspomina w dość ciekawym i obszernym wstępie redaktor opracowania Krzysztof Nowak (notabene czapki z głów należy mu uchylić za wykonanie tytanicznej, dobrze przemyślanej pracy) nie powinniśmy jednak mówić o prostym wznowieniu. Obecne wydanie jest – posiłkując się cytatem – „ukoronowaniem procesu tworzenia kompletnego zbioru poezji Jacka Kaczmarskiego”. Wracając do rozpoczynającego zbiór Redaktorskiego tekstu to obok udokumentowania procesu tworzenia i zmian w kolejnych wydaniach antologii znajdziemy tu także – podkreślmy, niezwykle istotne – wyjaśnienia, co do metodologii wyboru wersji utworów do publikacji (z kapitalnie opisanymi przykładami) oraz sposobu uporządkowania w rozdziału opowiadające cyklom (programom scenicznym).

A sam zbiór? To prawie 1200 bezcennych dla miłośników Kaczmarskiego stron obcowania z jego poezją. Wyprzedzając ewentualne pytania: nie jest to śpiewnik i czytelnik nie znajdzie tam nut czy gitarowych akordów. Jednak w „Między nami” chodzi przede wszystkim o spotkanie ze słowem. Nie ma chyba sensu powtarzania po raz kolejny oczywistości o znaczeniu, doniosłości i wartości poezji Kaczmarskiego. Warto po prostu zagłębić się w jego świat, chociażby po to by  odkryć jak wiele z jego tekstów nie straciło na aktualności.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s