T. Uusitalo, O. Louhivouri, M. Sloniker, feat. S. Blake „Northbound”

CAM Jazz, 2017

Dwóch fińskich muzyków: pianista Tuomo Uusitalo i perkusista  Olavi Louhivuori, grający na basie Amerykanin Myles Sloniker , oraz urodzony w Londynie saksofonista Seamus Blake, dokładnie rok temu spotkało się na sesji nagraniowej w nowojorskim The Samurai Hotel Recording Studio. Jej wynikiem jest płyta „Northbound”, która ukazała się 15 września nakładem wytwórni Cam Jazz.

Cała czwórka, choć zaliczana do młodszego pokolenia muzyków, ma jednak na swoim koncie liczne nagrody i epizody współpracy z uznanymi gwiazdami jazzu.

Jedenaście utworów podpisanych jest przez fińsko-amerykańskie trio. Niecałe 40 minut muzyki kwartetu zabiera nas w rejony intrygujących improwizacji. Sześć dłuższych nagrań przeplecionych jest krótkimi interludiami, zagranymi bez saksofonu, pośród których znajdziemy mini-balladę („Quietus”), perkusyjną impresję solo („Rumble”) czy też free („Focus”). Bardziej melodyjne fragmenty zderzają się z połamanym rytmem (saksofon kontra perkusja w „Song for Mr. Moorhead” czy też fortepian przeciw saksofonowi w kończącym płytę „The Aisle”). Muzycy zmieniają się rolami raz stając się punktem zapalnym improwizacji by w innej chwili przejść ku nastrojom spokoju, niekiedy wręcz delikatności.

Niezła i interesująca propozycja z pogranicza jazzu i współczesnej muzyki improwizowanej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s