Piotr Schmidt / Wojciech Niedziela „Dark Morning”

SJ Records, 2017

Zawsze z entuzjazmem sięgam po tego rodzaju nagrania: duetowe spotkania uznanych wykonawców. I chyba jeszcze nie zdarzyło mi się przy tych okazjach żadne rozczarowanie. Owszem, często narzekałem, że brakuje takich wydawnictw w naszym kraju, dlatego już sama zapowiedź pojawienia się „Dark Morning” była dla mnie ekscytującą wiadomością.

Prawie godzinne spotkanie z Piotrem Schmidtem i Wojciechem Niedzielą także nie sprawiło mi zawodu. Co więcej: poziom zadowolenia z obcowania z muzyką obu Panów wzrastał z każdym kolejnym przesłuchaniem płyty.

Tuzin nagrań to w większości kompozycje Wojciecha Niedzieli, uzupełnione dwoma napisanymi wspólnie i dwoma autorstwa Piotr Schmidta. Znajdziemy tu utwory znane z innych albumów obu Artystów – wydanego w tym roku „Live” grupy Schmidt Electric czy wcześniejszych autorskich wydawnictw Wojciecha Niedzieli „To Kiss The Ivories” i „Domingo’s Tunes”.  Płyta utrzymana jest w klimacie raczej spokojnym, choć muzycy potrafią zaskoczyć nieco szybszymi czy nawet ostrzejszymi fragmentami.

Takimi wyjątkami są kierujący myśli słuchacza ku nowoorleańskim korzeniom jazzu „Sanostol”, kapitalnie korespondujący z nim, żartobliwy krótki ragtime „Fragtime” zagrany solo przez pianistę czy znakomity „Przestwór” gdzie konwersacja Schmidta i Niedzieli bieży w stronę muzyki improwizowanej. Poza tym zwracają uwagę melodyjne ”To Kiss The Ivories” i „Paderewa Waltz” oba w typie klasycznych jazzowych standardów, a ukontentowanie podkreśla delikatna końcówka w postaci nastrojowych „Long Days Lonely Nights” (dwa krótkie intra do tego utwory wplecione są pomiędzy wcześniejsze nagrania) i „Cassimir”.

Jakże przyjemnie słucha się „Dark Morning”. Nie należy się sugerować mrocznym tytułem, bo – przynajmniej w moim odczuciu – album nie jest ponury.  Poranki, ale i inne chwile w ciągu dnia, spędzone z muzyką Piotr Schmidta i Wojciecha Niedzieli zaliczyć będzie można bez wątpienia do udanych. Co sprawdziłem osobiście i co niniejszym z przyjemnością zaświadczam.

Premierowa publikacja http://polish-jazz.blogspot.com/2017/09/piotr-schmidtwojciech-niedziela-dark.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s