Chris Potter „The Dreamer Is the Dream”

ECM, 2017

Każda z trzech płyt Chrisa Pottera dla ECM to nieco inny skład muzyków i nieco inna stylistyka. Najnowszy ecm-owski album saksofonisty w charakterze lidera, prezentuje nową, akustyczną odsłonę kwartetu.

Tworzą go pianista David Vireless, (który grał z Potterem na jego pierwszej „monachijskiej” płycie The Sirens), basista Joe Martin(to z kolei kompan Pottera od klubowych występów, jeszcze z lat 1990) i perkusista Marcus Gilmore. Wszyscy są stałymi uczestnikami nagraniowych sesji tworzonych pod egidą monachijskiej wytwórni – żeby wspomnieć choćby udział Davida Virelessa w niedawno wydanej płycie Tomasza Stańki. Sam Potter, który w całości skomponował materiał, na to stosunkowo krótkie, pięćdziesięciominutowe wydawnictwo, zaprezentował się swoim fanom grając między innymi na saksofonie tenorowym – w otwierającym album Heart in Hand, na saksofonie sopranowym – w Memory and Desire czy klarnecie basowym – w utworze tytułowym.

Potter, jako kompozytor i kwartet, jako całość postawili na raczej melodyjne, przyjemne dla słuchacza propozycje. Lider sięgnął przy pisaniu utworów między innymi po inspiracje hinduskie – Yasodhara i afrykańskie – Ilimba. The Dreamer Is the Dream wpada więc odbiorcy w ucho łatwo, ale niestety równie łatwo wypada. Tak przynajmniej było w moim przypadku. To prawda: nie przeszkadzała mi ta muzyka. Jednak nie przeszkadzała mi tak bardzo, że zupełnie mnie nie zajmowała. Ot przelatywała sobie gdzieś z boku, nie dając sobie szans na pozostanie zapamiętaną. Jedynie dłuższe solo pianisty we wspomnianej już  Yasodharze  spowodowało krótkie, chwilowe przykucie mojej uwagi. Nie będę twierdził, że to zła płyta. Jednak jej – subiektywnie odczuwana przeze mnie – nijakość spowodowała, że z moimi gustami rozminęła się zupełnie.

Opublikowane w JazzPress 7-8/2017

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s