Mathias Enard „Busola”

Wydawnictwo Literackie, 2017

Już po kilkunastu stronach lektury, miałem wrażenie, że wiem, dlaczego „Busola” wzbudziła takie zainteresowanie jurorów uznanych literackich nagród (Nagroda Goncourtów, finalista Międzynarodowej Nagrody Bookera). Enard napisał bowiem powieść w dawnym stylu. To zapiski z zaledwie jednej nocy, ale nie należy oczekiwać, że akcja będzie się tu toczyła wartko, szybko w dwudziestopierwszowiecznym tempie.

„Busola” to noc wspomnień wiedeńskiego muzykologa. Wspomnień związanych z ukochanym Orientem oraz z niespełnioną wielką miłością. Wspomnień niespiesznych, pełnych dygresji i odniesień, przeplatających wątki kulturowe, uczuciowe, erotyczne.  Podróż nie tylko geograficzna, ale także eksploracja świata literatury, muzyki, nauki. „Busola” to powieść, przy której często warto sięgać po atlas geograficzny, encyklopedię – ale koniecznie w wersji książkowej, nie tabletowej, aby nawet w ten sposób nie pozbawiać się klimatu jaki roztacza wokół siebie dzieło Enarda. Powieść napisana przez erudytę i od czytelnika także wymagająca erudycji, oraz chęci zanurzenia się w gęste od opium – tak umierający narrator uśmierza swój ból – długie wywody głównego bohatera. Książka dla wytrwałych czytelników, lubiących zatrzymać się w lekturze, powrócić do poznanych już wcześniej fragmentów. Książka, która potrafi zatrzymać pędzącą bez opamiętania teraźniejszość.

Wymaga „Busola” nieco samozaparcia, aby przebrnąć przez monologi Franza Rittera, wtopić się w nie, ulec nastrojom, jakie kreują. Nie każdemu dane będzie odnieść sukces i lekturę zakończyć. Jednak zdecydowanie warto podjąć to wyzwanie i „Busolę” poznać, bowiem bez wątpliwości to książka wybitna, przywracająca wiarę w moc literatury.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s