Chick Corea „The Musician”

Concord Records, 2017

Fanów jazzu nietrudno przekonać do zalet życia w Nowym Jorku. Oferta koncertowa Wielkiego Jabłka oszałamia i przytłacza. Dreszczyk emocji budzą zwłaszcza okazyjne, niepowtarzalne w dosłownym tego słowa znaczeniu, muzyczne spotkania. Weźmy choćby urodzinowe party Chicka Corei, który od pewnego czasu świętuje – coraz bardziej okazale – swoje okrągłe i półokrągłe rocznice w nowojorskim Blue Note.

Fanów jazzu nietrudno przekonać do zalet życia w Nowym Jorku. Oferta koncertowa Wielkiego Jabłka oszałamia i przytłacza. Dreszczyk emocji budzą zwłaszcza okazyjne, niepowtarzalne w dosłownym tego słowa znaczeniu, muzyczne spotkania. Weźmy choćby urodzinowe party Chicka Corei, który od pewnego czasu świętuje – coraz bardziej okazale – swoje okrągłe i półokrągłe rocznice w nowojorskim Blue Note. Zaczęło się od celebrowania „sześćdziesiątki” w roku 2001, następnie kolejnego dziesięciolecia w roku 2011 oraz siedemdziesiątych piątych urodzin w roku 2016. Jako bonus do ubiegłorocznego urodzinowego maratonu, Concord Records, uraczył nas zestawem trzech płyt z wyborem z jubileuszowych koncertów Armando Anthony’ego Corei sprzed lat pięciu. Wyborem zawierającym po jednej, dwie, a w jednym wypadku trzy utwory z poszczególnych koncertów z dziesięcioma różnymi składami i 28 muzykami. Na płytach znajdziemy niemal cztery godziny muzyki w wykonaniu: Return To Forever w wersji unplugged, Tria z Brianem Blade’m i Gary Peacockiem, Five Peace Band z udziałem Johna McLaughlina, Keny’ego Garretta, Johna Patitucciego i (ponownie) Briana Blade’a, duety z Bobbym McFerrinem, Herbiem Hancockiem, Garym Burtonem (z gościnnym udziałem Harlem String Quartet) i Marcusem Robertsem (tu z kolei jeden utwór z zagrany został z Wyntonem Marsalisem), Electric Band, kwintet From Miles z Wallacem Roneyem, Garym Bartzem, Eddiem Gomezem i Jackiem DeJohnette oraz sextet Flamenco Heart. Wśród zarejestrowanych utworów przebój goni przebój, a standardy mieszają się z oryginalnymi kompozycjami Corei, które nierzadko same także zaliczają się już do standardów. Chick to Chick i nad niezaprzeczalnymi wartościami artystycznymi wydawnictwa nie ma się co tu rozwodzić. Wszystko jest jasne. Niewątpliwie The Musician to duża gratka dla miłośników tego wybitnego muzyka i fanów dobrej muzyki, a poza tym perełka dokumentująca ważne i unikalne wydarzenie.

Warto wspomnieć, że obok wydania z trzema płytami cd, Wydawca przygotował wersję wzbogaconą o film dokumentalny w wersji blu-ray, zawierający rozmowy z głównym bohaterem opisywanego tu wydawnictwa i jego muzycznymi przyjaciółmi oraz materiał nagrany podczas koncertów i przygotowań do nich. Ekskluzywne wydanie to także elegancka książka zawierająca okolicznościowy esej oraz fotografie z koncertów.

Opublikowane w JazzPress 2017/6

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s