Stanisław Soyka feat. Buba Badija Kuyateh „Action direct. Tales”

Universal Music Polska, 2017

Mieszkający na warszawskiej Saskiej Kępie Stanisław Soyka, często pojawiał się w okolicznej Café Baobab na organizowanych tam koncertach ulicznych. Jako słuchacz z czasem także, jako muzyk. Tam poznał Bubę Badiję Kuyateha – gambijskiego korystę (kora to rodzaj afrykańskiej 21-strunowej harfy).

Kuyateh zamieszkujący w Warszawie od roku 2012, szybko stał się członkiem rodzimej sceny muzycznej, koncertując między innymi z Marią Pomianowską, Marcinem Maseckim, Włodzimierzem Kiniorskim, a także z własnym zespołem. Jak wspomina sam Soyka, z tych spotkań narodziła się improwizowana sesja nagraniowa. Siedem opowieści (kolejne utwory noszą właśnie takie tytuły: Tale I, Tale II etc.) i tradycyjna gambijska pieśń Ma-Sanneh Ceesay składają się na pięćdziesiąt trzy minuty muzyki.

Choć na okładce płyty Stanisław Soyka wymieniony jest na pierwszym miejscu, a gambijski muzyk ma według opisu status gościa, to właśnie on gra tu pierwsze skrzypce. Natomiast Soyka – notabene grający właśnie na skrzypcach – pozostaje dyskretnym komentatorem poczynań afrykańskiego griota (europejskie określenie zachodnio-afrykańskich artystów-muzyków, „opowiadaczy historii”). Już samo zestawienie instrumentów, Soyka – skrzypce, budzi ciekawość i zaskakuje. A zaskoczeń w tych opowieściach jest więcej. Choćby oszczędność w dozowaniu swojej obecności przez Soykę, nawet w nielicznych fragmentach wokalnej aktywności. A między innymi po kontrolowanej artystycznej wstrzemięźliwości poznaje się klasę i wielkość artysty. Z kolei Kuyateh, już nieco zakorzeniony w Polsce, nie narzuca w trakcie narracji klimatów mocno afrykańskich. Nieraz usłyszeć można, że te utwory powstały w nadwiślańskich stronach. 

„To spotkanie było dla mnie eureką” napisał w komentarzu Stanisław Soyka. I łatwo można podpisać się pod tymi słowami. Warto też Soyce podziękować, bo to jego zaangażowaniu zawdzięczamy to, że płyta się ukazała. Ciekawa, oryginalna, piękna. Dobrze, że swoim odkryciem zechciał podzielić się z nami.

Opublikowane w JazzPress 2017/5

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s