Max Andrzejewski’s Hűtte and The Homegrown Organic Gospel Choir feat. Dorrey Lin Lyles

WhyPlayJazz, 2017

Znany także z polskich scen (Kwartet Marka Pospieszalskiego, Charles Gayle Trio), berliński perkusista Max Andrzejewski prezentuje tym razem swoją autorską płytę. To już trzeci jego album z zespołem Hütte i drugi z towarzyszeniem chóru, który rozrósł się na potrzeby najnowszych nagrań z pięciu do dwunastu osób i otrzymał dumnie brzmiąca nazwę The Homegrown Organic Gospel Choir.

Ponadto na płycie, w czterech nagraniach, pojawiła się gościnnie Dorrey Lin Lyles, amerykańska wokalistka z doświadczeniem soulowo-jazzowo-bluesowo-gospelowo-musicalowym, którą mieliśmy możliwość usłyszeć także w Polsce, na Gdynia Blues Festival w roku 2014. Samo Hütte to kwartet, w którym obok lidera grają Johannes Schleiermacher – na saksofonie, Tobias Hoffmann – na gitarze oraz Andreas Lang – na basie.

Jedenaście utworów na płycie połączył wspólny temat: jedzenie i to, co z nim związane. Jak nadmienia Max Andrzejewski, jedzenie jest dziś niekiedy traktowane, jako substytut religii, albo wręcz, jako religia. Któż zaś powinien śpiewać o religii jak nie gospelowy chór? Z takich założeń wywodzi się, więc idea tego projektu. Wszystkie kompozycje w warstwie muzycznej są autorstwa lidera, który gospel zestawił z granym przez Hütte free jazzem. Sześć z nich uzupełniają teksty autorstwa Sylvany Seddig – niemieckiej aktorki i tancerki oraz Thomaspetera Goergena – związanego z Teatrem w Kassell poety i dramaturga. Teksty lekko ironiczne, ocierające się niekiedy o pastisz, ale z niewątpliwym, jasno sformułowanym przesłaniem. Warto także wspomnieć, że owe związki z teatrem nie są przypadkiem, bowiem jedną z aktywności Maxa Andrzejewskiego jest komponowanie muzyki do teatralnych spektakli.

O czym traktuje, więc ów muzyczny traktat filozoficzny? Krótkie i zwięzłe tytuły jasno wykładają słuchaczowi tematy poszczególnych wystąpień. Mamy utwory poświęcone konkretnym produktom: Butter, Sugar, Salt. Inne opowiadają o częściach ciała związanych z procesem jedzenia: Stomach. Jeszcze inne o kwestiach problemów związanych z żywieniem: Starving, Anorectic i Eat what you are. Pozornie żartobliwe potraktowanie tematu – ze względu na treść, a także z racji zderzenia ze sobą takich, a nie innych muzycznych gatunków – nie powinno jednak potencjalnego słuchacza zmylić. Nie mamy, bowiem do czynienia z płytą łatwą w odbiorze. Zestawienie free jazzu z gospel może zabrzmieć dziwnie, dlatego nie można tej płyty słuchać w oderwaniu od treści utworów (oryginalna w formie wkładka z angielskimi tekstami ułatwi ich przyswojenie). To całościowy przekaz, z którego nie można wyjąć bez szkody, nawet jednego elementu. Jednak za poświęconą uwagę i skupienie Max Andrzejewski, Hütte i The Homegrown Organic Gospel Choir odwdzięczą się propozycją niezwykle oryginalną. Warto, więc oddać im godzinę z niewielkim okładem.

Opublikowane w JazzPress 2017/5

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s