Viktoria Tolstoy „Meet Me At The Movies”

ACT Music, 2017

„Kino i muzyka to moje dwie największe pasje”. Takie stwierdzenie mogłoby wypowiedzieć wiele osób. W tym akurat wypadku cytat pochodzi od szwedzkiej wokalistki Viktorii Tolstoy, która swoją najnowszą płytę zatytułowała Meet Me At The Movies.

Jedenaście nagrań to ulubione filmowe piosenki wokalistki. Z obrazów, które trwale ją zauroczyły i które pozostały w sercach i pamięci także wielu innych widzów: Bagdad Cafe, Casablanki, Sławy, Draculi, Batman Forever, Miasta aniołów, Tańcząc w ciemnościach.

Wśród autorów muzyki także znajdziemy głośne i ciekawe nazwiska: Clinta Eastwooda, Annie Lennox, Seala. Artystka początkowo planowała nagranie tej płyty z orkiestrą, ostatecznie jednak album powstał z towarzyszeniem kameralnego gitarowego tria z dodatkową atrakcją w postaci udziału zaproszonych w charakterze gości specjalnych Iiro Rantali i Nilsa Landgrena. Muszę przyznać, że owa zmiana planów wyszła tej płycie na dobre. Spokojne, wolne, nastrojowe utwory (w zasadzie tylko żywiołowy, niemal rockowy New World Björk nie wpisuje się w ten schemat i spokojnie mogłoby go na tej płycie nie być) kapitalnie wypadają w takim właśnie instrumentalnym układzie. Zestawieniu promieniującym delikatnością. Ciekawostką jest zaśpiewanie jednego z utworów – En Man, tematu Marlowe’a z Żegnaj laleczko – po szwedzku. Na deser zaś otrzymujemy wykonane w duecie z gitarą, pięknie wieńczące całość, chaplinowskie Smile.

Wokalistka podkreśla, że wraz z zespołem chciała stworzyć bliski słuchaczowi album, przy którym, będzie można usiąść, zrelaksować się i po prostu cieszyć muzyką. Ciepły, kojący głos i piękne melodie. Czyż nie to właśnie sprzyjać będzie takiemu właśnie odbiorowi? W moim przypadku te zamierzenia zostały całkowicie spełnione, zdecydowanie polecam więc muzyczno-filmową randkę z Viktorią Tolstoy jako świetną propozycję, zwłaszcza na nieprzyjazna zimę.

JazzPress 2017/03

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s