Piotr Lemańczyk Quart-Er „Live in Klub Żak”

Soliton, 2016

Taka płyta jest wbrew pozorom trudna dla recenzenta. To tak jakby próbować potencjalnemu kupcowi zareklamować luksusowy zegarek od Cartiera. Co więcej oprócz marki można jeszcze więcej powiedzieć? Przypadek omawianego tu wydawnictwa jest nawet trudniejszy, bowiem mamy do czynienia od razu z kilkoma Cartierami na raz. 

Dwudziestopięciolecie pracy artystycznej Piotr Lemańczyk uczcił koncertem podczas Festiwalu Jazz Jantar w marcu 2016 roku. Występ w Klubie Żak zarejestrowano i wydano, uzupełniając o dwa utwory nagrane następnego dnia w studiu – umiejętnie i pomysłowo wplecione w nurt występu live. Pięć kompozycji Piotra Lemańczyka („Double Escape” mamy możność poznać zarówno w wersji studyjnej jak i live) oraz standard „Alone together” dają w sumie prawie pełną godzinę znakomitego „jazzu środka”. Kompozycje lidera zespołu to pierwsza perełka, która płytę wyróżnia. Drugą jest skład zebrany na jubileuszową okazję: David Kikoski, Walter Smith III, Colin Stranahan, pojawiający się w trzech utworach Grzegorz Nagórski oraz – last but not least – sam Piotr Lemańczyk. Trzeci atut to kapitalne wykonanie. Często zdarza się, że wzajemna sympatia pomiędzy muzykami przekłada się na dobre sceniczne porozumienie. Tutaj mamy do czynienia z takim właśnie przypadkiem. Dla takich wydarzeń warto pofatygować się i posłuchać jazzu „na żywo”. Ta muzyka – nomen omen – ożywa wtedy i błyszczy, a na opisywanym tu albumie lśni najpełniejszym blaskiem. Kto na koncercie nie był może pożałować, na szczęście płyta pozwoli ten błąd, choć w części naprawić. Na koniec warto i trzeba wspomnieć, że „Live in Klub Żak” ukazała się także w wersji winylowej cieszącej audiofilskie dusze (i przede wszystkim uszy).

Szwajcarzy przestali już dawać swoim zegarkom dożywotnie gwarancje, „Live in Klub Żak” nie zawiedzie nigdy. Kto chce się więc poczuć „luksusowo”, nie nadwyrężając przy tym portfela, powinien po najnowsze nagrania Piotra Lemańczyka sięgnąć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s