Daniel Herskedal „The Roc”

Edition Records, 2017

Norweski tubista Daniel Herskedal powraca z drugą płytą wydaną pod egidą Edition Records. Trio z pianistą Eylofem Dale i perkusistą Helge Andreasem Norbakkenem wydało w roku 2015 świetnie przyjęty album „Slow Eastbound Train”. Pojawiająca się właśnie „The Roc” inspirowana jest podróżami Herskedala do Syrii, Libanu i Palestyny. Wszystkie kompozycje są jego autorstwa.

Tercetowi norweskich muzyków towarzyszą na płycie altowiolinista Bergmund Waal Skalisen oraz wiolonczelista Svante Henryson. To pewna różnica w stosunku do poprzedniego wydawnictwa, gdzie z jazzowym triem zaprezentowała się w pełnej okazałości cała Smyczkowa Orkiestra Kameralna z Trondheim. Różnica, która pozwoliła stworzyć różnorodny, acz spójny i niezwykle interesujący kwintet balansujący pomiędzy muzyką klasyczną, arabską i jazzem, między wołaniem muezzina i swingiem.

Tytuły poszczególnych utworów nawiązują do nazw skali i rytmów zastosowanych w utworach, do arabskich powiedzeń, a także miejsc, które bezpośrednio inspirowały powstanie poszczególnych kompozycji. Tytuł samej płyty to nawiązanie wprost do mitologicznego (z mitologii perskiej i arabskiej) gigantycznego, drapieżnego ptaka. Wyróżniają się spośród nagrań rozpoczynający płytę, melodyjny „Seeds of Language”, piękna ballada „Ethernal Sunshine Creates A Desert” i „The Afrit z kapitalną partią smyczków. Płytę zamyka „All That Has Happened Happened As Fate Willed” – utwór będący niczym powrót do domu, do estetyki skandynawskiego, ascetycznego brzmienia.

Bardzo ciekawa płyta, budząca zainteresowanie zarówno oryginalnym zestawieniem instrumentów (mało spotykana tuba w charakterze lidera, choć w tym wypadku nie nadużywająca swojej pozycji) jak i odniesieniami do inspirujących artystów kultur i ich przetworzeniem na język nowoczesnej muzyki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s