Jacques Kuba Sėguin with Quatuor Bozzini „Litania projekt”

Hevhetia, 2016

Kiedy pierwszy raz usłyszałem o opisywanej tu płycie naturalnym skojarzeniem było uznanie, że jest to jakiś kolejny, mocno spóźniony projekt komedowski. Co przyznam nie nastawiło mnie pozytywnie. Jednak już pierwsze takty rozwiały moje wątpliwości.

Wśród siódemki utworów, które bardzo mnie zaciekawiły i wciągnęły, znalazłem bowiem zupełnie inne nagrania: sześć kompozycji lidera oraz standard Henryka Warsa.

Poza dwoma krótkimi, wybrzmiewające po siedem, osiem, a nawet dwanaście minut, co nie ukrywam na ogół poczytuję, jako zaletę. Warto przybliżyć nieco grających na płycie muzyków. Jacques Kuba Seguin występował już kilkakrotnie w Polsce, jednak na ogół z naszymi rodzimymi instrumentalistami. Na albumie pojawili się natomiast uznani artyści montrealscy: basista Frėdėric Alarie, pianista Jonathan Cayer i perkusista Jim Doxas – ten ostatni mający w swoim artystycznym c.v. zapisaną współpracę między innymi z Dave’m Douglasem i Stevem Swallowem. Jazzowemu kwartetowi towarzyszył kwartet smyczkowy Bozzini Quartet znany przede wszystkim z wykonań i nagrań współczesnej muzyki klasycznej.

Album rozpoczyna czteroczęściowa „Ėtude des Lueurs” z nowoczesną, klasycyzującą częścią trzecią zagraną tylko przez smyczki i znakomitą częścią czwartą z przykuwającymi uwagę solami basu i trąbki. „Miłość Ci wszystko wybaczy” zaciekawia z kolei stylistycznymi zwrotami – zresztą bardzo charakterystycznymi dla całej płyty, indywidualnym popisem pianisty, przyspieszającym gwałtownie tempo utworu i bardzo tradycyjnymi, mainstreamowo-orkiestrowymi początkiem i zakończeniem. „Magda’s tango” to znów świetne: fortepian i perkusja. Płytę zamyka „Krajobraz dla Muniaka” kapitalnie rozegrany w trójkącie trąbka – fortepian – bas, w dwunastu minutach operujących intrygującymi zestawieniami duetowymi oraz indywidualnymi solówkami. To bez wątpienia najlepszy spośród wszystkich – bardzo dobrych skądinąd – utworów.

Cała „Litania projekt” wypada niezwykle udanie, ciekawie zestawiając i mieszając muzyczne style od orkiestrowych aranżacji, poprzez współczesną kameralistykę po solidny jazz i muzykę improwizowaną.

Premierowa publikacja http://polish-jazz.blogspot.com/2017/02/jacques-kuba-seguin-litania-projekt.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s