Richard Galliano Quartet „New Jazz Musette”

Ponderosa Music, 2017

Richard Galliano, znakomity muzyk o francusko-włoskich korzeniach, celebrował niedawno 30-lecie wydania płyty Spleen, pierwszej płyty nawiązującej do ideii New Musette. Musette to popularna we Włoszech i Francji forma muzyczna.

Galliano w trakcie swojej kariery starał się tchnąć nowe życie w tradycję musette, przy okazji cały czas starając się zmienić utrwalony image akordeonu, jako instrumentu, którego wielkość przeminęła i który nadaje się li tylko do występów na nostalgicznych, weekendowych zabawach tanecznych.

Po trzech dekadach wirtuoz akordeonu postanowił wrócić do swoich ulubionych kompozycji i uradował fanów dwupłytowym zbiorem autorskich nagrań, zarejestrowanych tym razem w kwartecie. Do zespołu zaprosił muzyków, z którymi miał już możność współpracować. Gitarzysta Sylvain Luc, partnerował mu na wydanej w roku 2015 płycie La Vie en Rose, z interpretacjami największych przebojów francuskiej piosenki. Jesienią ubiegłego roku gościli z koncertowym wykonaniem tego programu również w naszym kraju. Perkusista Andre Ceccarelli, pojawił się na płycie French Touch w roku 1998, a w swoim bogatym c.v. ma zapisaną współpracę między innymi z Arethą Franklin, Dee Dee Bridgewater, Enrico Ravą, Kennym Wheelerem, Tiną Turner i całą czołówką francuskiego jazzu. Belgijski kontrabasista Philippe Aerts, również nagrywał już i koncertował z Richardem Galliano. Sprawdzony kwartet spotkał się – oczywiście – w Paryżu i zarejestrował osiemnaście utworów, znanych z wcześniejszej dyskografii lidera zespołu. Wśród wybranych kompozycji, zaprezentowanych w nowych aranżacjach, znalazły się przebojowe i nagrywane już wielokrotnie A French Touch, Billie, Ballade pour Marion, Love Day, Waltz for Nicky, Tango pour Claude i Aurore.

Richard Galliano należy do artystów, których działania uważnie śledzę i których po prostu bardzo lubię. New Jazz Musette to gratka dla fana takiego jak ja. Mieszanka znanego – utwory, zestawienie instrumentów – z nowością – aranże, skład zespołu. Z drugiej strony płyta ta jest znakomitą okazją do poznania Artysty, dla nieznających jego twórczości: obszerny wybór, przekrojowe spojrzenie na etapy kariery. Dla obu typów odbiorców to prawie półtorej godziny przyjemności ze słuchania pięknych melodii.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s