Nguyên Lê & Ngô Hồng Quang „Ha Noi Duo”

ACT Music, 2017

Nie tylko nasi rodzimi jazzmani sięgają do swoich kulturowych źródeł w poszukiwaniu inspiracji do nowych nagrań. Osiemnasty album wietnamskiego gitarzysty Nguyena Le dla ACT Music jest jednocześnie jego drugą muzyczną wyprawą do rodzinnego Wietnamu. Tym razem podjętą pod szyldem „Ha Noi Duo” wraz z Ngo Hong Quangiem, wokalistą i wirtuozem tradycyjnych instrumentów wietnamskich.

Do nagrań Nguyen Le zaprosił ponadto japońską mistrzynię koto Mieko Miyazaki, sardyńskiego trębacza Paolo Fresu, oraz perkusjonalistów: Alexa Trana i hinduskich braci Edouard. Po trzy kompozycje liderów oraz cztery tradycyjne melodie zaaranżowane przez Nguyena Le, mają pokazywać złożoność i różnorodność muzycznego dziedzictwa Wietnamu w zderzeniu ze współczesnością oraz z oddziaływaniami innych kultur reprezentowanych przez międzynarodowy, czy wręcz międzykontynentalny skład zespołu towarzyszącego.

Musze przyznać, że tak jak w przypadku krajowych muzyków, wywodzących swoje produkcje z polskiej tradycji, dość łatwo przyzwyczaić mi się do obecności – mniej lub bardziej słyszalnego – folklorystycznego pierwiastka, tak w przypadku ”Ha Noi Duo” płyta wydaje mi się momentami zbyt mocno odbiegająca od jazzowego idiomu. Są na niej wprawdzie fragmenty gdzie gitara Le czy trąbka Fresu grają prawdziwie jazzowo, jednak jako całość album ten kieruje się w inne strony. Czy to tradycyjna muzyka wietnamska? World  music ? Muzyka improwizowana ? Sam Nguyen Le stawia w opisie niemal identycznie sformułowane pytanie, pokazując w ten sposób, trudność w etykietowaniu tego typu nagrań, a z drugiej zastanawiając się nad tym czy w ogóle jest to konieczne w przypadku muzyki, tworzonej przez tak różnorodne, pod wieloma względami, indywidualności.

”Ha Noi Duo” nie jest więc może płyta jazzową, ale to ciekawe doświadczenie, interesująca, egzotyczna wyprawa z najlepszym – bo miejscowym” – jakiego można sobie wyobrazić przewodnikiem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s