Luis Nubiola „Global Friendship”

Private edition, 2016

Miałem okazję i przyjemność relacjonować łódzki koncert zespołu Luisa Nubioli dwa lata temu. Kubański saksofonista był autorem większości repertuaru zagranego podczas tamtego występu. W bieżącym roku własnym nakładem wydał płytę zwierającą tym razem wyłącznie kompozycje swoich przyjaciół – muzyków z całego świata.

Wśród nich znajdziemy między innymi dwukrotnego laureata Grammy, Kostorykańczyka Waltera Floresa czy też kubańskiego artystę Nestora Del Prado.  Jako kompozytorzy wystąpili na płycie także polscy współpracownicy Luisa Nubioli, którzy wraz z nim wzięli udział w sesji nagraniowej, a trzeba dodać, że saksofoniście towarzyszą muzycy naprawdę wysokiej klasy.

Michał Tomaszczyk, Krzysztof Dys i Marcin Chenczke zaproponowali utwory, będące okazją do zaprezentowania instrumentalnego kunsztu każdego z kompozytorów: krótkie „Intro” Krzysztofa Dysa zagrane solo na fortepianie, „River Without Bridges” Marcina Chenczke z wybijającym się na pierwszy plan basem oraz rozpoczynające płytę „The New One” Michała Tomaszczyka, które każdemu z uczestników sesji dało szansę na przedstawienie solówką swojej muzycznej wizytówki. 

Poza wspomnianą trójką na płycie zagrały jeszcze dwie inne znakomitości: Krzysztof Szmańda oraz – gościnnie w jednym z utworów – Ola Trzaska. Ideą artystów było zebranie kompozycji z różnych stron świata i pokazania uniwersalności języka muzyki, nawet jeżeli poszczególne utwory pochodzą z odległych od siebie geograficznie i kulturowo stron. Muszę przyznać, że to zamierzenie udało się Nubioli i jego gościom spełnić doskonale. „Global Friendship” to płyta niezwykle ciekawa, lekka, przyjemna dla ucha i bez wątpienia warta poświecenia jej uwagi.

Premierowa publikacja: http://polish-jazz.blogspot.com/2016/11/luis-nubiola-global-friendship-2016.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s