LIVE: Charles Gayle Trio

Ciągoty i Tęsknoty, Łódź, 10-2016

Jesień tego roku, dzięki szczęśliwemu zbiegowi planów artystycznych kilku muzyków, zaowocowała mini-festiwalem zorganizowanym pod hasłem „Zróbmy sobie koncert”. Hasłem które firmuje inicjatywę narodzoną w łódzkim klubie Ciągoty i Tęsknoty.

Przedostatni weekend października rozpoczął się więc pod znakiem kolejnej już wizyty w Łodzi Charlesa Gayle’a (legendarny saksofonista wystąpił w Ciągotach i Tęsknotach trzeci rok z rzędu). Trio Gayle’a zagrało w nieco zmienionym składzie. Obok Ksawerego Wójcińskiego na scenie pojawił się Max Andrzejewski, berliński perkusista, którego polscy słuchacze mieli okazje poznać już przy okazji koncertów z innymi rodzimymi muzykami.

Kto raz pojawił się na koncercie Charlesa Gayle’a ten z upodobaniem wracał będzie na kolejne spotkania z tym Artystą (wiem to po sobie). Ten wieczór był spotkaniem z freejazzem, bluesem (tak !) i gospel (tak !!!) – tu Gayle dał się poznać jako uduchowiony wokalista. Odnowiona sekcja Wójciński – Andrzejewski tchnęła nowego ducha w grę tria. Zupełnie nie dało się odczuć, że to jeden z pierwszych koncertów granych w tym składzie. Ksawery Wójciński potwierdził renomę jednego z najlepszych basistów tej części globu. Max Andrzejewski, który – także z racji polskich korzeni – chętnie współpracuje z naszymi muzykami, pokazał, że trzeba będzie uważnie śledzić projekty z jego udziałem. To był niesamowity spektakl. Nie po prostu „koncert”, ale właśnie „spektakl”, bowiem to co zdarzyło się tego wieczora zasługuje na to szczególne miano. Ci, którzy zostali nieco dłużej po koncercie, mogli przekonać się, że Gayle – na scenie wulkan energii – jest niezwykle miłym, elokwentnym, dowcipnym rozmówcą. Miłośnikiem lodów pistacjowych i polskiej piosenki, ze szczególnym uwzględnieniem Umówiłem się z nią na dziewiątą.

Fotografie: Konrad Żelazo

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s