LIVE: Charles Gayle Trio / Radek Wośko Atlantic Quartet

Ciągoty i Tęsknoty, Łódź, 10-2016

Jesień tego roku, dzięki szczęśliwemu zbiegowi planów artystycznych kilku muzyków, zaowocowała mini-festiwalem zorganizowanym pod hasłem „Zróbmy sobie koncert”. Hasłem które firmuje inicjatywę narodzoną w łódzkim klubie Ciągoty i Tęsknoty.
Przedostatni weekend października rozpoczął się więc pod znakiem kolejnej już wizyty w Łodzi Charlesa Gayle’a (legendarny saksofonista wystąpił w Ciągotach i Tęsknotach trzeci rok z rzędu).

Trio Gayle’a zagrało w nieco zmienionym składzie. Obok Ksawerego Wójcińskiego na scenie pojawił się Max Andrzejewski, berliński perkusista, którego polscy słuchacze mieli okazje poznać już przy okazji koncertów z innymi rodzimymi muzykami.

Kto raz pojawił się na koncercie Charlesa Gayle’a ten z upodobaniem wracał będzie na kolejne spotkania z tym Artystą (wiem to po sobie). Ten wieczór był spotkaniem z freejazzem, bluesem (tak !) i gospel (tak !!!) – tu Gayle dał się poznać jako uduchowiony wokalista. Odnowiona sekcja Wójciński – Andrzejewski tchnęła nowego ducha w grę tria. Zupełnie nie dało się odczuć, że to jeden z pierwszych koncertów granych w tym składzie. Ksawery Wójciński potwierdził renomę jednego z najlepszych basistów tej części globu. Max Andrzejewski, który – także z racji polskich korzeni – chętnie współpracuje z naszymi muzykami, pokazał, że trzeba będzie uważnie śledzić projekty z jego udziałem. To był niesamowity spektakl. Nie po prostu „koncert”, ale właśnie „spektakl”, bowiem to co zdarzyło się tego wieczora zasługuje na to szczególne miano. Ci, którzy zostali nieco dłużej po koncercie, mogli przekonać się, że Gayle – na scenie wulkan energii – jest niezwykle miłym, elokwentnym, dowcipnym rozmówcą. Miłośnikiem lodów pistacjowych i polskiej piosenki, ze szczególnym uwzględnieniem Umówiłem się z nią na dziewiątą.

Tydzień później w bałuckiej kamienicy pojawił się nowy kwartet Radka Wośki. Zamieszkały w Kopenhadze perkusista, przyjechał promować swój najnowszy album Atlantic. Dla pamiętających poprzednie nagrania Wośki z płyty Contouring aktualny program mógł stanowić zaskoczenie. Była to jednak niespodzianka w każdym wymiarze pozytywna.

Dwa sety melodyjnego jazzu, lekkich, acz świetnych kompozycji lidera zespołu (jedynym wyjątkiem na płycie i podczas koncertu była kompozycja Zbigniewa Seiferta Man Of the Light). Kapitalnie wyglądała współpraca mieszkającego w Nowym Jorku, izraelskiego gitarzysty Gilada Hekselmana (który w karierze grywał już m.in. z Markiem Turnerem, Johnem Scofieldem, Esperanzą Spalding, Aaronem Parksem) z duńskim pianistą Sorenem Gemmerem. Mocnym punktem koncertu był utwór East River, w dużej części zagrany w triach: najpierw sekcja rytmiczna (Wośko i Mariusz Praśniewski na basie) tylko z klawiszami (Soren Gemmer miał do dyspozycji wyłącznie instrument elektroniczny), z długim solem Gemmera, a następnie tercet z gitarą i indywidualnym popisem Hekselmana. Rewelacyjne było rozpoczęcie kompozycji Deep Forest duetem gitara-perkusja. Nieco inny, zbliżony do klimatów znanych z Contouring, lecz równie znakomity, był dedykowany Tomaszowi Stańce Sad Eyes. Utwór, który pokazał, że ten skład ma jeszcze przed sobą pole do dalszych muzycznych eksploracji, rozległe niczym Ocean Atlantycki, który tytułem (ale także innymi odniesieniami) patronuje nowemu wydawnictwu Radka Wośki. Na bis uraczeni zostaliśmy monkowskim Straight No Chaser, zaordynowanym przez publiczność.

Dwa zupełnie różne, acz jednakowo dobre koncerty, które potwierdziły, że Ciągoty i Tęsknoty bezapelacyjnie dzierżą obecnie prymat wśród łódzkich jazzowych scen klubowych. Kto nie był niech żałuje. Na szczęście okazje do poznania unikalnej atmosfery tego miejsca będą już wkrótce.

Fotografie: Konrad Żelazo

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s