Joshua Redman, Brad Mehldau „Nearness”

Nonesuch Records, 2016

We wrześniu trafiła na sklepowe sklepowe półki płyta Nearness – nagrania duetu dwóch znakomitości: Joshuy Redmana i Brada Mehldaua. Muzyczna i osobista przyjaźń tych dwóch panów trwa od lat. Już w latach 90 ubiegłego wieku Mehldau pojawiał się na płytach Redmana jako członek jego kwartetu, a w roku 2013 wziął udział – dodatkowo także jako producent –  w nagraniu albumu  Walking Shadows.

. Z kolei Redman sześć lat temu zagrał na mehldauowskiej płycie Highway Rider. Właśnie od czasów tej produkcji obaj muzycy zintensyfikowali swoje koncertowe występy w duecie. Teraz wreszcie zdecydowali się   na zarejestrowanie efektów  tej współpracy.  Nearness to koncertowe nagrania z  europejskich występów duetu. Świetna pamiątka dla tych, którzy mieli okazję usłyszeć ich na żywo (w 2010 zagrali też w Polsce)i znakomita propozycja dla osób, których te występy ominęły.

Płyta rozpoczyna się dynamiczną konwersacją w Ornithology Charliego Parkera.  Następnie kolejno pojawiają się: Always August Mehldaua, znany także z koncertów tria pianisty,  In Walked Bud Monka, Mehlsancholy Mode Redmana z kapitalnie dopasowanym tytułem, wbrew pozorom wcale nie melancholijny (widać mehlsancholia to nieco inny nastrój). Przepięknie wykonane The Nearness of You Carmichaela / Washingtona, trwające niemal 17 minut, z długim solem Mehldaua na początku i  jeszcze dłuższym saksofonowym finałem. Na koniec wzięty ze wspomnianej już płyty Highway Rider temat Old West.

Z jednej strony to tylko sześć nagrań, ale za to  aż 74 minuty.  Długie utwory, zostawiające miejsce na „wygadanie się” przez każdego z muzyków. Do tego koncertowa atmosfera, w której jazz brzmi najpełniej. Wspaniałe pogaduchy fortepianu i saksofonów (Redman gra ma tenorze i sopranie) przeplatane solowymi wstawkami.  Wady ? Lekki niedosyt i żal, że nie zdecydowano się na album dwupłytowy. Materiału pewnie by nie zabrakło, a tej muzyki chce się słuchać i słuchać i słuchać ……..

opublikowane w magazynie JazzPress 9/2016

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s