LIVE: Adi Jazz Festival 2016 (część 1)

Teatr Muzyczny, Łódź, 11-9-2016

Pierwszy wieczór tegorocznej edycjij Adi Jazz Festival w Łodzi przyniósł pierwsze niespodzianki. Zaskoczył mnie i chyba większość słuchaczy przede wszystkim Akira Ando. Japoński basista przyjechał ze składem międzynarodowym, choć złożonym przede wszystkim ze swoich  rodaków podobnie jak on zamieszkałych na stałe w Berlinie.

foto: Piotr Fagasiewicz

Trochę bałem się zapowiadanego połączenia muzyki z tańcem Butoh, ale tancerz pojawił się (podczas pierwszego, głównego setu) tylko raz, czyniąc ze swej obecności raczej ciekawostkę i szczęśliwie unikając mogącej zostać uznaną za nużącą, dłuższej obecności. Koncert dużo nawiązywał do rodzimej kultury muzyków. I to zarówno w warstwie muzycznej, jak i publicystycznej czego przykładem może być japoński hymn grany i śpiewany wspak co – zgodnie z zapowiedzią –  miało mu nadać również odwrotny od oryginalnej wersji sens.

Dwie indywidualności przykuwały przede wszystkim uwagę słuchaczy. Świetnie wypadły śpiew i wokalizy Izumi Ose, która wzbudzała aplauz także swoimi dynamicznymi solówkami na fortepianie. Trudno było też nie zwrócić uwagi na saksofonowe popisy Hana Sato. Generalnie rzecz biorąc nawiązania do japońskiej kultury kryły za sobą solidną dawkę nowoczesnego jazzu. Kolejne spotkanie festiwalowe już 24 września.

Druga część relacji z festiwalu: https://wordpress.com/block-editor/post/donos.home.blog/362

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s