LIVE: 15-lecie wydawnictwa Hevhetia

Koszyce, 13-17.6.2016

„‘Dżez’, niespokojne, krótkie, dziwnie brzmiące słowo”. Tak niemal sto lat temu pisał Sandor Marai. Wybitny pisarz, który urodził się i spędził dzieciństwo w Koszycach. Dziś miasto to jest prężnym ośrodkiem kultury. Ośrodkiem, w którym rozbrzmiewa jazz. Koszyce to siedziba Hevhetii, muzycznego wydawnictwa, założonego i prowadzonego przez Jana Sudzinę, które obchodzi właśnie swoje 15-lecie. Wydawnictwa, które od dość dawna współpracowało  także z polskimi artystami, a w ostatnich latach zabłysnęło na naszym jazzowym poletku, wydając kilkanaście znakomitych płyt muzyków już uznanych, jak i odkrywając przed nami obiecujących debiutantów. Hevhetia to także odbywający się po raz piąty Letni Festiwal Muzyczny. Większość imprez odbywa się w Koszycach, jednak tegoroczne koncerty zawitają także m.in. do Popradu, Spiskiej Nowej Wsi, Presova oraz poza granice Słowacji: do Pragi i Gliwic.

Tegoroczny Festiwal otworzył w koszyckiej Kunsthalle Paweł Kaczmarczyk ze swoim programem Wars & Kaper DeconstructiON. Fantastyczne widowisko muzyczne oparte na programie najnowszej płyty pod tym samym tytułem wzbogacone zostało o wideo-show VJ-a Huberta Kaszyckiego. Monochromatyczne projekcje świetnie nawiązywały do źródeł prezentowanej muzyki: przedwojennych polskich filmów. Przed znakomitym Audiofeeling Trio + DJ Krime, wystąpił Pavel Jakub Ryba, znany czeski basista, którego płyta zainaugurowała, liczący dziś ponad 170 tytułów, katalog Hevhetii. Kolejny dzień festiwalu upłynął również pod znakiem filmu. Improwizowana muzyka zabrzmiała podczas seansu Janosika, pierwszego słowackiego filmu niemego z roku 1921. Zagrali: Vladimir Merta, Jan Kavan i trio NE:BO:DAJ (Julo Fujak, Jana Ambrozova, Andrej Plestinsky). W nadchodzących wakacyjnych miesiącach słuchaczy czeka jeszcze wiele koncertów, w tym występy Jana Hajnala, Piotra Wyleżoła, Jorgosa Skoliasa z Antonisem Skoliasem, tria Szymona Miki, Idy Zalewskiej. Koszyckie imprezy odbywać się będą m.in. w East Gallery, Kulturparku oraz Smelly Cat Cafe (miłośników pewnego serialu informuję przy okazji, że zbieżność nazw z tytułem filmowej piosenki nie jest dziełem przypadku). Z pełnym programem  Festiwalu można zapoznać się na stronie http://www.hevhetiafest.sk.

Zainteresowanym polecamy wizytę w Koszycach, tym bardziej że funkcjonujące od niedawna bezpośrednie połączenie lotnicze z Warszawy, umożliwi  szybkie i sprawne przemieszczenie się do tego miasta. Wróćmy jeszcze do Maraia : „Na pokrytym dywanie podium pięciu ludzi z mandoliną, klarnetem, bębnem (..) i mosiężnymi talerzami. Rytm jest ostry i regularny” – wieczory wypełniać będzie podróżnikom jazz. Czas pomiędzy koncertami można spożytkować poznając urokliwe uliczki Levoczy, sycąc się górskimi widokami Strbskiego Plesa, zanurzając w staromiejskie zaułki Koszyc czy też smakując winne skarby regionu Tokaj. Miłośników aktywnego spędzania czasu zachęcić może do wizyty październikowy maraton w Koszycach – najstarszy w Europie bieg na dystansie 42 km 195m.

Cytaty z tekstów Sandora Maraia, a także tytuł powyższego artykułu,  pochodzą z książki „W podróży”, wyboru wydanego przez Fundację Zeszytów Literackich w roku 2011, w tłumaczeniu Teresy Worowskiej.

Donos kulturalny chłonął uroki Słowacji na zaproszenie Hevhetii, za co Janowi Sudzinie- szefowi Wydawnictwa, jeszcze raz dziękujemy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s