Alfred Rosenberg „Dzienniki”.

Redakcja: Juergen Matthaus, Frank Bajohr

Wydawnictwo Wielka Litera, 2016

Alfred Rosenberg, główny ideolog nazizmu i jedna z głównych postaci hitlerowskich Niemiec, pozostawił po sobie zapiski dokumentujące swoje życie. Fragmenty tego dziennika użyte były jako dowód w Procesie norymberskim. Po jego zakończeniu notatki Rosenberga tajemniczo zaginęły. W roku 1956 opublikowano ich część, rekonstruując treść na podstawie dokumentów z Procesu. Dopiero w roku 2013 całość materiałów została odnaleziona. Okazało się, że przez cały czas pozostawały one u jednego z amerykańskich oskarżycieli z Norymbergi.  

 Dzienniki zostały  opublikowane przez Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie we współpracy z Ośrodkiem Studiów nad Holocaustem  w Monachium. Całość opracowana i zredagowana została przez dwóch znakomitych historyków niemieckich: Juergena Matthausa i Franka Bajohra. Polskie wydanie zawdzięczamy Wydawnictwu Wielka Litera i tłumaczeniu Michała Antkowiaka. Publikacja liczy niemal 700 stron, a same Dzienniki zajmują dwie trzecie objętości książki. Pozostała cześć to bibliografia, indeksy, a także niezwykle interesujący  wstęp zawierający artykuły dotyczące wybranych aspektów biografii Rosenberga oraz historię Dzienników po 1945 roku. Trzeba zaznaczyć ,  że losy notatek hitlerowskiego ideologa same w sobie stanowią fascynujący temat, który nota bene doczekał się już kilku oddzielnych publikacji.

Zapiski Rosenberga to druga książka – obok obszernych Dzienników Goebelsa – z osobistymi notatkami tak wysoko postawionego w hierarchii hitlerowskiego decydenta. Co ciekawe obaj  dygnitarze zawzięcie ze sobą rywalizowali. Skrzętnie odnotowując potknięcie przeciwnika, unikali jednak wspominania o wydarzeniach szkodliwych dla siebie. W trakcie lektury daje się odczuć, że dzienniki nie prowadzone były z myślą o późniejszej publikacji. Dzięki temu możemy zapoznać się ze szczerymi –  często przerażająco szczerymi – przemyśleniami ich autora. Treść Dzienników nie pozostawia wątpliwości co do zaangażowania i kluczowej roli Rosenberga w nazistowskim reżimie oraz jego odpowiedzialności za hitlerowskie zbrodnie . Jeżeli chodzi o samą osobę autora, to z notatek wyłania się obraz człowieka zadufanego w sobie i próżnego.  Rosenberg cały czas uważa się za niedostatecznie docenianego i często użala się nad sobą. To również portret człowieka bez moralnych zahamowań, ignorującego uniwersalne wartości i bez emocji rozprawiającego o konieczności ponoszenia ofiar, także przez jego własnych rodaków.   Dzienniki to także ciekawy obraz relacji i zależności w strukturach III Rzeszy, rywalizacji między koteriami, oraz idealizowania wizerunku Wodza.

Zarówno oryginalne wydanie jak i polska edycja zostały przygotowane w ekspresowym tempie i co najważniejsze na wysokim poziomie edytorskim. Dla licznych zainteresowanych tym wycinkiem historii lektura obowiązkowa. Tytuł dostępny jest także jako e-book.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s