Janusz Szrom, Bogdan Hołownia „Faceci do wzięcia”

Studio Realizacji Myśli Twórczych, 2016

Nie wiem która to już płyta Bogdana Hołowni nagrana z towarzyszeniem wokalisty / wokalistki. Jednak zawsze z wielką radością odkrywam kolejne takie  tytuły, bowiem Bogdan Hołownia to  jeden z moich ulubionych pianistów, a jego solowa płyta Don’t Ask Why jest dla mnie wydawnictwem wyjątkowym. Mistrz form kameralnych, które także darzę ogromną estymą , a ponad to entuzjasta i propagator rodzimych standardów. 

  Faceci do wzięcia to tytuł jeszcze „gorący”. Drugą połówką duetu jest Janusz Szrom. Znakomity wokalista, kompozytor, aranżer, pedagog. Także chętnie śpiewający utwory z Wielkiego Śpiewnika Polskiego. Mimo zbieżności upodobań repertuarowych, muzycy potrafili nieco zaskoczyć doborem nagranych piosenek. Owszem sięgnęli po wielkie polskie przeboje, ale zupełnie inne niż te, które zwykli dotąd wykonywać. Nie ma to jednak zbyt wielkiego znaczenia bo Faceci do wzięcia to płyta rewelacyjna. Ów zaskakujący zestaw utworów zawiera hity m.in. Skaldów, VOX-u, Andrzeja Zauchy, Anny Jurksztowicz, Czerwonych Gitar i Perfectu. Samo zestawienie kompozytorów i autorów tekstów jest niczym podręczna antologia polskiej muzyki rozrywkowej. Dopóki jesteś, Wakacje z blondynką, Stan podgorączkowy, Rycz mała rycz, Niewiele Ci mogę dać  – to nutka nostalgii i mistrzowskie wykonania. Aranżacje zrobione zostały z szacunkiem dla oryginałów, ale jednocześnie z wyraźnym odciśnięciem artystycznego piętna wykonawców. Uważni słuchacze mogą wyłapywać drobne smaczki w rodzaju wstępu do Daj Des, krótkiego, dowcipnego muzycznego komentarza do oryginalnego tekstu. Do słuchania i do podśpiewywania.  Dodam jeszcze, że w wydawnictwo jest interesujące także w wersji poza muzycznej. W opisach obaj muzycy dzielą się uwagami i komentarzami do poszczególnych utworów.

Szrom i Hołownia dali mocny dowód na to , że można zrobić świetną płytę śpiewając po polsku. Po chwytliwe, przebojowe i mądre piosenki nie trzeba sięgać aż za ocean. Oby jak najwięcej polskich wykonawców brało z Facetów do wzięcia przykład.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s