Gudrun Schwarz „Żony SS-manów. Kobiety w elitarnych kręgach III Rzeszy”

Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2016

Na temat członków zbrodniczej ekipy Hitlera napisano już wiele książek. Ich nazwiska i czyny są dobrze znane. Jednak mało kto zatrzymywał się dotąd na dłużej  nad ich życiowymi towarzyszkami. Jak układały się małżeńskie związki członków SS ? Gudrun Schwarz w swojej pracy historycznej pokazuje nam w  szerokim kontekście sytuację tytułowych żon SS-manów.

Pierwsze rozdziały książki poświęcone są ogólniejszym kwestiom ideologicznym: idei wspólnoty rodów, warunkom zawierania związków małżeńskich – te kwestie regulował skomplikowany w swej złożoności, specjalny rozkaz Himmlera, ceremonii zaślubin. Autorka pokazuje też jak szef SS widział rolę kobiety-małżonki, jak troszczył się o SS-mańskie związki. Co ciekawe nie przeszkadzało mu to w propagowaniu idei dwużeństwa, rzekomo wywodzącej się z tradycji germańskiej. Te rozdziały stanowią znakomite wprowadzenie do późniejszego pokazania konkretnych postaci i ich losów. To chyba najbardziej szokująca część książki. Wiedza i codzienne stykanie się z rzeczywistością n. p. obozów koncentracyjnych, nie przeszkadzała żonom zbrodniarzy w prowadzeniu normalnego rodzinnego życia. Domowe warunki miały ułatwiać wypoczynek po ciężkiej i stresującej pracy. Takie postrzeganie sytuacji było w rodzinach SS standardem. Gudrun Schwarz pokazuje także, że SS-mańskie żony  często nie ograniczały się do biernego wspierania swoich mężów. Wiele z nich brało czynny udział w grabieniu, wykorzystywaniu, a często nawet w zabijaniu więźniów.  Ostatnie rozdziały przedstawiają losy SS-mańskich kobiet w okresie rozpadu III Rzeszy, w czasach ucieczek przed sprawiedliwością, czasach „przeprowadzek” do nowych ojczyzn w Ameryce Południowej.

To kolejna świetna pozycja z historycznej serii Wydawnictwa Prószyński i S-ka. Jak zwykle należy pochwalić bogactwo przypisów, a także oryginalność tematu i przede wszystkim znakomite jego zaprezentowanie. Polecamy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s