LIVE: Adam Bałdych i Helge Lien Trio

Teatr Roma Nova Scena, Warszawa  13.5.2016  

Majowy wieczór w Warszawie.  Jedyny w tym roku piątek 13 dzień miesiąca. Wydawało się, że słoneczne  lato zagości już u nas na dobre, tymczasem już od rana pogoda atakować zaczęła deszczem i burzami. Złowieszczy cień czarnego kota począł wyłaniać się zza horyzontu.  Co  wydarzy się tego wieczora na kameralnej Novej Scenie Teatru Roma ?  Miejscu już na pierwszy rzut oka idealnym dla jazzowego koncertu. Adam Bałdych, Helge Lien, Frode Berg, Per Oddvar Johansen  wkroczyli na scenę tuż przed godziną dwudziestą.  

Już pierwsze dźwięki Polesia, którym muzycy rozpoczęli koncert bezgranicznie pochłonęły salę i zgormadzoną w niej publiczność. Można było zapomnieć o nieprzyjaznej aurze na zewnątrz. Następnie  Mosaic , a potem kolejne utwory z płyty Bridges, wypełniły większą część programu.  To był jeden z takich koncertów, które pokazują siłę jazzu w wersji live. Studyjne wersje były tu tylko przyczynkiem do rozbudowanych muzycznych eksploracji.  Spokojniejsze początkowo utwory potrafiły przerodzić się w żywioł, a rozpędzająca się maszyna norweskiego tria dopingowała naszego znakomitego skrzypka do dynamicznych, ekspresyjnych solówek. To Adam Bałdych był głównym bohaterem wieczoru.

Trio Helge Liena prezentowało się ze skandynawską wstrzemięźliwością, od czasu do czasu wypuszczając się na poruszające choć oszczędne solowe popisy.  Kulminacją wieczoru był duet Helge Liena z Adamem Bałdychem w utworze zapożyczonym z płyty The New Tradition z długim wstępem na fortepianie, podczas którego łamał się stereotypowy wizerunek zimnego człowieka północy.  Wspaniały, emocjonujący występ zamknęła kompozycja Helge Liena z repertuaru jego tria oraz zagrany na bis Dreamer.  Klasa światowa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s