Stryjo „A vista social club”

Nowa Brama Pro Musica, 2016

Ależ Stryjo się tu pięknie uwijo.  Żartobliwa metodologia nazywania utworów przez wymieniony tercet usprawiedliwiać może taką formę recenzji ich najnowszej płyty. Dawno, a może nawet nigdy, nie bawiłem się tak dobrze już przy lekturze spisu utworów: „Dziecko rozmarynu”, „Kaftan trójwarstwowy, przeciwpancerny”, „Belzebóbr”, zestaw utworów z pierwszej płyty, których jednowyrazowe tytuły układają się w zgrabne „Śniło mi się, że brałem udział w familiadzie”.

Proszę się jednak nie sugerować tymi słownymi zabawami, bowiem są one jedynie świadectwem lekkiego dystansu muzyków do tworzonej przez siebie materii. Natomiast w warstwie muzycznej nie ma już mowy o żartach.

Po płytę sięgałem z ogromnym zaciekawieniem, Głównie ze względu na skład zespołu. Michała Bryndala kojarzyłem dotąd raczej z nie jazzowych aktywności, moje ostatnie spotkania z  twórczością Nikoli Kołodziejczyka to duże składy instrumentalne, natomiast Macieja Szczycińskiego znałem najmniej. Musze przyznać, że już poznanie kulis sesji nagraniowej wzmogło mój podziw w stosunku do omawianego tu wydawnictwa. Płyta jest bowiem całkowicie zaimprowizowana. I nie mamy tu do czynienia z eksplozją free jazzu. To kawał solidnego, nowoczesnego mainstreamu. Tyle tylko , że (jak zdradza to w wywiadach Nikola Kołodziejczyk) bez zapisu nutowego. Ot muzycy usiedli w studiu, a całość wymyślonej i zagranej wówczas a vista muzyki znalazła się na dwóch płytach. Chylę czoła przed wyobraźnią i siłą porozumienia pomiędzy muzykami. To nie są jakie krótkie muzyczne zabawy, urywane nagle  tematy i pomysły. Utwory na płycie mają na ogół 6 i więcej minut, a przewrotnie nazwane i umieszczone w  środku drugiej płyty „Intro”,  nawet minut 13. Bardzo dobra „wielogwiazdkowa” płyta, której nie można nie znać.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s