Volker Koop „Werwolf”

Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2016

Werwolf – ostatnia nadzieja Niemców na zwycięską wojnę obrósł w mit. Wiele osób kojarzy tą organizację jako elitarne jednostki, które w końcu wojny i po jej zakończeniu uczyniły wiele zamieszania i przysporzyły aliantom kłopotów. Jednak taka opinia wynika z niewiedzy bądź też jest wynikiem świadomej propagandowej manipulacji. Jak była prawdziwa historia tej organizacji ? Volker Koop niemiecki dziennikarz i publicysta postanowił rozprawić się z nieporozumieniami wokół Werwolfu. Jego książka jest obaleniem narosłych mitów.

Pomogły mu w tym m.in. dokumenty z archiwów Stasi dotyczące różnorakich przejawów działań o charakterze narodowo-socjalistycznym, niektóre wyciągnięte na światło dzienne po raz pierwszy.

Już od początku lektury uderza czytelnika fakt, że większa część książki poświęcona jest zagadnieniom opracowania koncepcji działania Werwolfu, rozwiązaniom organizacyjnym, logistycznym etc. Co więcej, wynika z niej że, nazistowskie elity bardziej zajmowały się przepychankami dotyczącymi tego kto ma dowodzić nowymi jednostkami, niż doprowadzeniem organizacji do stanu umożliwiającego konkretne działania. Werwolf z punktu widzenia inicjatorów jego powołania okazał się kompletnym fiaskiem. Organizacja ta nie zorganizowała ani jednej poważnej akcji. Niemal cała jej działalność skupiła się na karaniu osób, które podjęły współpracę z aliantami. Także dlatego, że zabijanie cywilów było bezpieczniejsze niż walka z  wojskowymi oddziałami przeciwnika. Co ważne działania Werwolfu ustały praktycznie wraz z zakończeniem wojny. Nie udały się zamierzenia prowadzenia partyzanckiej walki przeciw oddziałom okupacyjnym.

Ciekawostką jest fakt, że mit Werwolfu znakomicie wykorzystywała radziecka administracja okupacyjna, która stworzyła sobie w ten sposób wygodny pretekst do aresztowań  i wywózki przeciwników politycznych nowej władzy.

Ważna i potrzebna lektura. Książkę polecamy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s