„Miles Davis. Ilustrowana biografia”

Buchmann, 2015

Bez większego rozgłosu, pod koniec ubiegłego roku pojawiła się w Polsce Ilustrowana biografia Milesa Davisa. Wbrew tytułowi nie jest to jedynie album dokumentujący życiorys wybitnego muzyka. Zbiór ilustracji wsparty jest bowiem bardzo interesującym i oryginalnym opisem. Książka podzielona jest na osiem rozdziałów, które opowiadają o kolejnych etapach życia i kariery Milesa.

Bez większego rozgłosu, pod koniec ubiegłego roku pojawiła się w Polsce Ilustrowana biografia Milesa Davisa. Wbrew tytułowi nie jest to jedynie album dokumentujący życiorys wybitnego muzyka. Zbiór ilustracji wsparty jest bowiem bardzo interesującym i oryginalnym opisem. Książka podzielona jest na osiem rozdziałów, które opowiadają o kolejnych etapach życia i kariery Milesa. Co ważniejsze, historia ta nie jest prowadzona przez mniej lub bardziej anonimowego biografa, ale przez osoby, które same były częścią życia – cytując wprowadzenie do książki –  „kapłana jazzowego voodoo”. Wśród autorów wspomnień mamy więc Clarka Terry’ego, Sonny’ego Rollinsa, Billa Cosby’ego, Lenny’ego White’a. Historię Drugiego Kwintetu Davisa relacjonują w rozmowie Herbie Hancock i Ron Carter. Na liście autorów znajdziemy ponadto  uznanych krytyków z obu stron  Atlantyku. Całość uzupełniają cytaty z Autobiografii Davisa oraz jego wywiadów.

Jednak największą wartość tej pozycji stanowią oczywiście tytułowe ilustracje. Po pierwsze zdjęcia. W znakomitej większości autorstwa gigantów sztuki fotografii, nazwisk w swej profesji równie wielkich jak bohater omawianej tu książki. Francis Wolff, William Gottlieb, Bob Willoughby, William „PoPsie” Randolph – to osoby, które także tworzyły historię jazzu, dokumentując próby, koncerty, sesje nagraniowe. Książka zawiera także reprodukcje okładek płytowych, plakatów z festiwali i koncertów, biletów na te wydarzenia. Pojawiają się też takie smaczki jak reklamy trąbek, na których Davis grał, a których producenci skwapliwie wykorzystywali jego sławę do podniesienia prestiżu swoich produktów.

Elegancko wydana stanowić będzie znakomite uzupełnienie  i ozdobę każdej jazzowej kolekcji. Dla zagorzałych fanów Milesa Davisa pozycja obowiązkowa.

JazzPress 03/2016

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s