Bill Frisell „When You Wish Upon A Star”

Okeh, 2016

Bill Frisell po raz kolejny eksploruje swoje muzyczne fascynacje z przeszłości. Po wycieczce w muzykę ery podboju kosmosu, która niestety nie podbiła zupełnie mojej osoby, przyszedł czas na hołd dla wspomnień dotyczących kina  i telewizji. Sam będąc fanem filmu i seriali z zainteresowaniem zapoznałem się już z samą listą utworów.  Trzeba przyznać, że Frisell wybrał do nagrania same wielkie przeboje.

Chodzi tu zarówno o kompozycje, jak też i o tytuły produkcji filmowych, z których pochodzą:  „Zabić drozda”, „Psychoza”, „Dawno temu na dzikim zachodzie”, „Piękna i Bestia”, „Śniadanie u Tiffany’ego” (tu oczywiście nieśmiertelne „Moon River”).  Zestaw autorów jest niczym przechadzka po hollywoodzkiej Alei Sław: Elmer Bernstein, John Barry, Bernard Herrmann, Ennio Morricone, Henry Mancini, Johnny Mercer, Nino Rota.

Dla oceny tego wydawnictwa ogromne znaczenie ma  element nostalgii. Same interpretacje nie są bowiem przesadnie odkrywcze. W zasadzie tylko w pierwszej części tematu z „Ojca chrzestnego” gitarzysta zdecydował się na nieco bardziej wyrafinowaną stylistykę. Jednak już najbardziej znany muzyczny motyw z genialnego filmu Coppoli wykonany jest bardzo tradycyjnie, z solową partią altówki. Partie wokalne stały się natomiast udziałem jednej z córek wielkiego Charliego Hadena, Petry. Muszę przyznać, że zarówno „Moon River”, jak i bondowski „You Only Live Twice” śpiewany w oryginale przez Nancy Sinatrę,  wypadły w wykonaniu Petry Haden zupełnie dobrze.  Generalnie Frisell postawił na łagodne, miłe dla ucha brzmienie i raczej odtwórcze podejście do poszczególnych utworów.  Płyta jest spokojna, czasem niestety nawet z lekka monotonna. To chyba jej jedyny mankament. Jak już jednak wspomniałem, nie jest to przełomowy krążek w bogatej dyskografii Billa Frisella. To propozycja przede wszystkim dla tych, którzy uronią łzę lub też poczują dreszczyk emocji słuchając chociażby dziewięćdziesięciosekundowego tematu z „Bonanzy”.  

JazzPress 03/2016

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s