James Farm “City Folk”

Nonesuch, 2014

James Farm miał być początkowo projektem stricte koncertowym. Eric Harland, Matt Penman, Joshua Redman i Aaron Parks spotkali się w roku 2009 na Festiwalu w Montrealu z założeniem zaprezentowania (jak sami mówili) „nowych muzycznych połączeń dla czasów, w których żyjemy”.

Wspólne koncerty okazały się tak udane , że projekt przetrwał, a rok temu wydana została już druga wspólna płyta wspomnianych muzyków.

Zapewne wpływ na sukces miał fakt, że przed debiutem w kwartecie, farmerska sekcja rytmiczna miała okazję współpracować zarówno z Redmanem jak i z Parksem.  Choć pianista i saksofonista są w tym zespole wysunięci na pierwszy plan to trudno nie zgodzić się, że artystom udało się stworzyć przestrzeń dla równoprawnego muzycznego uczestnictwa całej gwiazdorskiej czwórki. Nawet tajemnicza nazwa zespołu ucieka od mimowolnego choćby kojarzenia kwartetu z solowymi dokonaniami któregoś z muzyków.  Po trzy kompozycje napisali na płytę Penman, Redman i Parks, a listę utworów uzupełnia jedno dzieło Harlanda. Efektem jest zestaw radosnych, chwytliwych i dość melodyjnych utworów.

Nieco łagodniejszych niż na pierwszej wspólnej  płycie James Farm. Są tu jednak fragmenty, jak chociażby pierwsza połowa skomponowanego przez Redmana „Mr.E” , którymi muzycy pokazują, że materiał ten zagrać by można w zupełni innej,  mniej „delikatnej” formie. Moim zdaniem to wzorcowa płyta mainstremowa. Atrakcyjna, łatwa w odbiorze, a jednak z drugiej strony ani na chwilę nie pozostawiająca wątpliwości co do klasy muzyków i ich warsztatowej biegłości. Gdyby jednak studyjne dokonania chłopaków z Jakubowej Farmy nie były dla kogoś z Państwa wystarczająco przekonujące to warto skonfrontować wrażenia z płyty z muzyką graną na żywo.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s