Charlie Haden and Jim Hall ” Charlie Haden and Jim Hall „

Impulse!, 2014

Grupa Verve reaktywując działanie marki Impulse! zapowiedziała między innumy wydanie po raz pierwszy nagrań, pozostających dotąd w archiwum wytwórni. Z przepastnych szuflad wydawnictwa wyjęto m.in. nagrany w Montrealu wspólny występ Charliego Hadena i Jima Halla.

Płyta zatytułowana po prostu „Charlie Haden Jim Hall” jest swoistym aneksem do cyklu Montreal Tapes – nagrań Hadena zarejestrowanych podczas montrealskiego festiwalu z różnorodnymi składami. Nagrania, jak domyślać się można z załączonego opisu, przygotowywane były jeszcze z udziałem Charliego Hadena. Ujrzały jednak światło dzienne już po śmierci artysty. Stały się więc pewnego rodzaju epitafium dla dwóch wybitnych muzyków, którzy zmarli w okresie ostatniego roku. 

Koncert rozpoczyna się solem Hadena w  monkowskim „Bemsha Swing”  – po minucie dołącza Jim Hall. Już od pierwszych taktów słychać, że obaj muzycy byli wówczas w świetnej formie: artystycznie, ale też fizycznie. Nagranie pochodzi sprzed 24 lat , było to więc spotkanie 53-letniego basisty i sześćdziesięciolatka Halla. Osiem utworów: po dwie kompozycje każdego z bohaterów koncertu okraszone standardami autorstwa wspomnianego Monka, a także Colemana i Carmichaela.

Wspaniały jest  „Skylark” z wiodącą rolą Jima Halla i piękną solówką Hadena. Mamy „First Song” Hadena, który pojawił się potem na „Beyond the Missouri Sky” – wspólnej płycie basisty z Patem Metheny’m.  Późniejszy duet z Metheny’m  przypomina również kapitalnie zagrana kompozycja Halla „Down From Antiqua” – utrzymana w karaibskich klimatach z długim solo  gitary .  

Słychać, że między muzykami „iskrzy” choć płyta w większości utrzymana jest w spokojnym nastroju.  Dołączane do płyt książeczki, zawierają często krótkie cytaty współuczestników wydarzenia czy też związanych z nimi osób, krótko opisujące, czy też wartościujące wydany materiał.   Tym razem można powiedzieć, że nie są to marketingowe zabiegi czy też kurtuazyjne uwagi kolegów muzyków. To rzeczywiście, cytując Pata Metheny’ego nagranie ponadczasowe. Dobrze, że wreszcie ujrzało światło dzienne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s