Kenny Barron / Dave Holland „Art of Conversation”

Impulse!, 2014

Wspólne nagrania Kenny’ego Barron’a i Dave Holland’a zatytułowane są„Art of Conversation”. Kenny Barron ma na koncie wiele nagrań w duecie, w tym niezapomnianą płytę „Night and the City” z Charlie Hadenem. Dave Holland zaś od dość dawna nie prezentował się w tak kameralnej konstelacji.

Nagrania są pokłosiem wspólnej trasy koncertowej obu panów z roku 2012, mamy jednak do czynienia z nagraniem studyjnym, a nie rejestracją na żywo. Przyznam, że choć nie umniejsza to jakości nagrań, to brakuje mi tutaj tej specyficznej atmosfery jaką mają koncerty. Widziałem telewizyjną rejestrację jednego z występów i moim zdaniem – choć poprzeczka zawieszona została wysoko – nagrania live jeszcze dobitniej pokazały by klasę tego wykonania. Miejmy nadzieję, że okazja nie została jednak stracona, bo duet powrócił w tym roku na koncerty z dość szerokim repertuarem, a kontrolowane przecieki od wydawcy pozwalają spodziewać się kontynuacji omawianej tu płyty. 

Niepełny tuzin utworów, w większości starsze, już wcześniej  rejestrowane kompozycje obu muzyków. Do tego zestawu panowie dodali po jednej kompozycji Theloniousa Monka, Charliego Parkera oraz spółki Strayhorn-Latouche-Ellington. Trzy znakomite ballady – „Rain” , „In Your Arms” oraz „Daydream” przeplatają pozostałe, zagrane w szybszym tempie utwory.  Zestaw zamyka zabawne i radosne „Calypso” Barrona. Tytuł wydawnictwa wydaje się w pierwszej chwili mało odkrywczy i oryginalny. Po prawdzie trudno jednak znaleźć lepszą syntezę tych nagrań. To rzeczywiście „sztuka rozmawiania”, ale także sztuka mówienia jednym głosem. Muzykom udaje się uniknąć pułapki grania „obok siebie”. To spora porcja muzyki granej razem, wspólnie. Porywającej pomimo enigmatycznej formy jaką jest duet.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s