Jorgos Skolias / Bogdan Hołownia „Tales”

Private edition, 2005

Przez przypadek wpadła mi ostatnio do rąk płyta nagrana niemal 10 lat temu. Mowa o Tales – duecie Jorgosa Skoliasa i Bogdana Hołowni. Ucieszyłem się bardzo gdyż Bogdan Hołownia to jeden z muzyków, których – z różnych powodów – darzę szczególnym sentymentem.

Znakomity pianista, a także popularyzator zapomnianych często polskich standartów, nagrywający od lat kolejne płyty z muzyką Warsa, Szpilmana, Petersburskiego czy Wasowskiego. Z kolei Jorgos Skolias to wszechstronny wokalista od lat współpracujący z zespołami jazzowymi, bluesowymi, rockowymi, jak sam o sobie pisze „wokalista niepokorny”.

Tales na pierwszy rzut oka (jeszcze przed rozpoczęciem przesłuchiwania) nie wyglądają jednak na płytę niepokorną: ot kolejny wybór standartów. Muzycy porwali się między innymi na nagranie kilku  bardzo znanych, często eksploatowanych utworów, gdzie trudno jest o oryginalność wykonania, z tego wyzwania wyszli jednak obronną ręką.  

Płytę rozpoczyna utwór „La Belle Dame” zagrany solo przez Bogdana Hołownię. Potem następują już utwory zagrane w duecie i serwowane słuchaczowi kolejne (bardzo pozytywne) zaskoczenia. Jorgos  Skolias ma charakterystyczny głos: bluesowy, bardzo drapieżny, mocny. Wydawało by się stworzony do dynamicznych utworów. Jednakże na płycie fantastycznie brzmią także utwory spokojne, balladowe. Trudno jest mi wyróżnić którykolwiek z utworów bo wszystkie interpretacje są wprost genialne. Wspomnę jednak o moich ulubieńcach: „Little Wing”, „A Song for You” i kończącym płytę, wykonanym solo przez Jorgosa Skoliasa utworze „Kosma”. Wreszcie – last but not east – beatlesowskie „Yesterday”. Nie przypuszczałem, że można w taki sposób zagrać i zaśpiewać ten utwór,  tak mocno kojarzony ze słodkim głosem Sir Paula McCartneya. Przepraszam za kolokwializm wyrażenia, ale szczęka opadła mi do samej podłogi i długo nie mogłem jej podnieść.

Tales to wspaniała płyta, mało znana, ale warta rozpropagowania i posłuchania. Niesamowicie oryginalna i dająca możliwość poznania dwóch naprawdę wybitnych muzyków.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s