Robert Galbraith „Wołanie kukułki”

Wydawnictwo Dolnośląskie, 2013

Robert Galbraith to pseudonim, pod którym J. K. Rowling wydała powieść kryminalną Wołanie kukułki. Od kiedy mistyfikacja co do osoby autora została odkryta (a dość długo było to tajemnicą) książka na listach bestsellerów poszybowała na szczyty.  Czy zasłużenie ? Moim zdaniem tak. Widać doświadczenie warsztatowe autora (zresztą podejrzenie, że warsztat pisarski debiutanta, jest zbyt dobry stało się przyczyną dziennikarskiego śledztwa w Wielkiej Brytanii i ostatecznie ujawnienia prawdziwej tożsamości autorki).

Książka zawiera wszystkie typowe składniki klasycznego kryminału. Mamy więc głównego bohatera: detektywa, któremu życie dało i daje w kość, jego asystentkę (losy tego duetu ważą się przez całą powieść), wciągającą intrygę.  Kapitalnie sportretowane jest środowisko celebryckie wraz z całą towarzyszącą mu otoczką. Wreszcie zaskakujące rozwiązanie. Powieść jest wciągająca i już cieszą zapowiedzi, że  „Wołanie kukułki” to pierwsza część całego zamierzonego cyklu o  Cormoranie Strike’u.

Muszę wspomnieć jeszcze o jednej kwestii. Książkę poznałem w formacie audiobooka i nie sposób w związku z tym zapomnieć o  fantastycznej interpretacji tekstu przez Macieja Stuhra.  Chwilami miałem wrażenie, że czyta to zespół aktorów. Jednocześnie osobowość i (nie zawaham się tego napisać) geniusz lektora nie przesłoniły samego tekstu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s